Göbeklitepe Gezi


Göbeklitepe Gezi

Ahmet Turgut Yazman ile
DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞINA YOLCULUK
Şanlıurfa / Göbeklitepe Gezisi
12- 15 Ekim 2023

Ahmet Turgut Yazman ile
DÜNYANIN EN ESKİ
TAPINAĞINA YOLCULUK
Şanlıurfa / Göbeklitepe Gezisi
12- 15 Ekim 2023

 
“Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmeni Ahmet Turgut Yazman ile günümüzden 12 bin yıl önce Göbeklitepe’de bırakılan mesajları anlamaya çalışarak, binlerce yıllık tarihi süreç içinde Anadolu’da semboller ile aktarılan kadim bilgiyi deşifre etmek ister misiniz? Dinler tarihindeki önemli merkezlerinden biri olan Urfa’yı derinlemesine tanıyacağımız bu yolculukta Çiğdem Köksal Schmidt ile Klaus Schmidt anı evini gezip, Göbeklitepe hakkındaki temel bilimsel görüşleri öğreneceğiz.

Günümüzden yaklaşık 12.000 yıl önce Göbeklitepe’de yapılan ve şimdiye kadar bulunmuş en eski semboller ne anlam ifade etmektedir? Sembol nedir, bir sembolün zaman akışındaki işlevi nedir? Urfa’da tarihsel süreçte kültler ve dinlerde süreklilik gösteren semboller ile Göbeklitepe’nin nasıl bir bağlantısı vardır? Göbeklitepe’yi kim, nasıl ve ne amaçla inşa etmiştir? Yolculuğumuz yukarıdaki soru ile ilgilenen ve keşfe heyecan duyan herkese açıktır.

Program

12 Ekim Perşembe : 12 bin yıl öncesine yolculuk
Şanlıurfa Havaalanı’ndan ayağımızın tozuyla Göbeklitepe ören yeri gezisi, sonrasında Astarte Otel’e giriş ve dinlenme. Öğleden sonra Urfa şehir içi gezisi (Balıklıgöl, Hz. İbrahim Makamı) ve Nahrin Han’da akşam yemeği ve sıra gecesi.

13 Ekim Cuma : Göbeklitepe’yi anlamak
Kahvaltı sonrası Urfa Arkeoloji Müzesi gezisi, Klaus Schmidt anı evi gezisi ve Çiğdem Köksal Schmidt’in Göbeklitepe sunumu. Öğlen yemeği sonrasında Gümrük Han’da Menengiç kahvesi ve eski çarşı içinde serbest zaman ve alışveriş.
 
14 Ekim Cumartesi: Karahantepe ve Urfa’nın dinler tarihindeki yeri
Kahvaltı sonrası Karahantepe gezisi, Urfa’ya dönüş ve öğle yemeği sonrası Ulu Cami, Reji Kilisesi ve Hz. Eyüp Cami gezileri. Oteldeki akşam yemeği öncesinde Ahmet Turgut Yazman’ın Göbeklitepe sunumu.


15 Ekim Pazar : Kutsal Topraklara Veda
Kahvaltı öncesi Göbeklitepe’de sabah meditasyonu. Otele geri dönüş ve kahvaltı sonrası otelden çıkış, Haleplibahçe Mozaik Müzesi gezisi ve havaalanına gidiş.
 

Katılım Bilgileri

Toplam ücret 12.000 TL. Ücrete Şanlıurfa Astarte Otel’de üç gece konaklama, kahvaltılar, akşam yemekleri, sıra gecesi, tüm transferler, rehberlik hizmetleri, meditasyonlar ve sunumlar dahildir. Müze Kart, uçak bileti ve öğlen yemekleri hariçtir. Katılımcıların Türk Hava Yolları 12 Ekim Perşembe 10.25 seferi (TK2248) ile gidiş, 15 Ekim Pazar 16.10 seferi (TK2245) ile dönüş olmak üzere uçak biletlerini temin etmeleri gerekmektedir, havaalanı transferleri bu uçuşlara göre ayarlanmıştır. Turumuz 12419 Tursab no'lu Birsen Turizm tarafından organize edilmektedir.
Kayıt olmak için lütfen hello@ahmetyazman.com adresine mail atınız.
AHMET TURGUT YAZMAN

1970 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-Tv bölümünü bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Müzecilik yüksek lisansı yaptı. Bir dönem televizyon ve reklam sektöründe yönetmen olarak çalıştı, sektörü bıraktıktan sonra “Göbeklitepe - Dünyanın İlk Tapınağı” filminin yönetmenliğini gerçekleştirdi ve ortaklarıyla birlikte Kazdağları’ndaki Hızır Kamp’ı hayata geçirdi. Verdiği seminerlerin yanı sıra meditasyon paylaşımlarında bulunmakta olan Ahmet müzik, felsefe, tasavvuf, yoga, meditasyon, arkeoloji, tarih konularıyla ilgilidir, doğayı sever.

“Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı” filmini ücretsiz izleyebilirsiniz: